
TURNOV - 08.03.2025
Kopie Svatoštěpánské koruny, jednoho z nejvýznamnějších symbolů maďarské státnosti, bude od 13. března do 20. dubna k vidění v Klenotnici Muzea Českého ráje v Turnově. Tento unikátní klenot, stejně jako ostatní repliky korunovačních klenotů vystavené v turnovském muzeu, vytvořil renomovaný šperkař Jiří Urban.
Svatoštěpánská koruna uherských králů má fascinující historii, která se odráží i v její podobě. Základem koruny je byzantská obroučka zdobená drahokamy, emailovými medailony světců a zavěšenými přívěsky. Mezi 11. a 13. stoletím byla doplněna o obloukové kamary a charakteristický nakloněný křížek. O příčině jeho sklonu existuje mnoho teorií – některé předpokládají, že byl poškozen při ukrývání, jiné tvrdí, že ho nechali záměrně ohnout Habsburkové, aby oslabili jeho symbolickou moc. Ani maďarští historici se v této otázce neshodnou.
„Důležitou dekorativní, ale hlavně ikonografickou roli hrají desky zdobené klasickými přihrádkovými figurálními emaily. Nad poprsími apoštolů a andělů trůní Kristus. Podobně jako na císařské koruně Svaté říše římské tím panovník dovozuje boží ochranu a milost, s níž se mu dostalo práva na královský trůn. Barevné emaily, stejně jako přívěšky na řetízcích, které panovníkovi splývaly na ramena, dávají koruně orientální barevnost a charakter,“ doplnil Miroslav Cogan, kurátor sbírkových fondů výtvarného umění a šperku.
Ačkoli se Svatoštěpánská koruna v českých dějinách objevuje jen okrajově, je spojena s významnou panovnickou dynastií Lucemburků. V roce 1387 s ní byl korunován devatenáctiletý Zikmund, syn Karla IV., který se později stal českým králem a římským císařem. Na uherském trůně setrval dlouhých padesát let.
Zdroj: Muzeum Českého ráje Turnov