
První letošní "velká" jarní voda přinesla na začátku týdne dramatické chvíle pro rozestavěné Jizerskohorské technické muzeum. Prudký nárůst průtoku v korytě, který dosahoval více než 5 500 litrů za sekundu, podrobil nově budované základové konstrukce zátěžové zkoušce a odhalil jejich zranitelnost. Obavy se potvrdily – voda opadla a zanechala za sebou citelné škody.
Největší problém představovala skutečnost, že nebyly dokončeny hlavní příčné stabilizační prahy. Tyto prvky jsou zásadní pro celkové zajištění koryta toku a teprve po jejich dokončení je možné vybudovat záhozovou patku – konstrukci, která má chránit nové základy před erozním působením proudící vody. Bez nich zůstaly základy budov do značné míry nechráněné vůči extrémním vodním stavům.
Muzeum s napětím sledovalo situaci a doufalo, že dočasné zajištění stavby a geologické podloží odolají náporu. Bohužel, čtvrteční vyhodnocení ukázalo, že voda si vybrala svou daň. "Dopadlo to škodou na patce betonového úseku č. 8. Zde bude potřeba patku ochránit novou betonáží," uvedlo muzeum na svém facebookovém profilu.
Ještě hůře dopadla situace na sousední stavbě Povodí Labe. "Konkrétně s hrázemi, které odkláněly tok od stavby prvního příčného prahu, a ten samotný skončil nedokončený pod tunami štěrku a kamení. Spousta poctivé práce je fuč…," popsalo muzeum rozsah škod.
Zbývá tedy jen věřit, že se podaří co nejrychleji zajistit stabilizaci a ochranu základů, aby mohly stavební práce bezpečně pokračovat a muzeum se brzy dočkalo své záchrany.
Foto: Jizerskohorské technické muzeum