




Porodnice v České Lípě uspořádala Den otevřených dveří, který se setkal s velkým zájmem nastávajících maminek. Akce nabídla budoucím maminkám jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí porodnice, seznámit se s personálem a získat cenné informace o péči v průběhu těhotenství, porodu i po něm.
Myšlenka uspořádat tuto událost se zrodila už před rokem. Cílem bylo vytvořit pro budoucí maminky přátelské a otevřené prostředí, kde by se mohly zbavit obav z neznámého a získat důvěru v personál a vybavení porodnice. A zájem předčil veškerá očekávání. Den otevřených dveří probíhal od rána do odpoledne a byl rozdělen do dvou bloků, přičemž program v obou částech byl identický, aby si mohly maminky vybrat čas, který jim nejvíce vyhovuje.
„Program Dne otevřených dveří nabídl širokou škálu workshopů zaměřených na různá témata spojená s těhotenstvím, porodem a péčí o novorozence. Budoucí maminky měly možnost zúčastnit se například workshopu o péči o novorozence, kde novorozenecká sestra vysvětlovala vše důležité, co se děje s miminkem bezprostředně po porodu, s důrazem na podporu bondingu – úzkého kontaktu matky a dítěte. Velký zájem byl také o workshop věnovaný porodu císařským řezem, jehož součástí byla i ukázka operačního sálu,“ popisuje vrchní sestra Lada Šubrtová.
„Jsem ráda, že porodnice takovou událost uspořádala. Brzy mě porod čeká a přeci jenom mám obavy. Tady jsem ale zjistila, že úplně zbytečně. Všichni jsou tu moc milí, porodnice na mě působí velmi rodinným dojmem a můžů vlastně říct, že se sem těším,“ podělila se o pocity jedna z účastnic.
Další workshopy se věnovaly aromaterapii a vaginální napářce. Zajímavostí byl i workshop rebozo, kde se maminky učily, jak pomocí speciálního mexického šátku vyvazovat bříško. Kromě těchto specializovaných workshopů měly maminky možnost navštívit porodní boxy a seznámit se s prostředím, ve kterém budou rodit. „Velký zájem byl také o fyzioterapii v těhotenství a po porodu, o resuscitaci novorozence, o poporodní péči na oddělení šestinedělí a o konzultaci s homeopatkou, o kterou byl mimořádný zájem. Na novorozeneckém oddělení se budoucí rodiče dozvěděli vše o novorozenecké žloutence, prohlédli si přístrojové vybavení a získali informace o sběru mateřského mléka,“ doplňuje Lada Šubrtová.
Součástí programu byly také informativní a prodejní stánky. Každá zúčastněná maminka navíc obdržela taštičku plnou dárků od sponzorů. Závěrem se každá z maminek mohla zapojit do soutěže o nadstandardní služby porodnice.