Dnes je 27. červenec 2025, svátek má Věroslav
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Umělá inteligence oživuje tisíciletou poutní cestu v Japonsku. Díky iniciativě liberecké univerzity Vytvořit článek
Umělá inteligence oživuje tisíciletou poutní cestu v Japonsku. Díky iniciativě liberecké univerzity
Redakce iLIBERECKO - 26. 05. 2025    0 Líbil se vám tento článek?

V japonské Ise má rozkvést zanedbané okolí tisícileté poutní cesty k nejdůležitější šintoistické svatyni. V čele unikátního mezinárodního projektu ISE FENIX stojí Technická univerzita v Liberci (TUL), jejíž studenti a inovativní nástroj umělé inteligence pomáhají s revitalizací místa s hlubokou historií.

Podle starobylé šintoistické tradice se hlavní svatyně v Ise přestavuje od základů každých dvacet let, což trvá už od roku 690. Letos začíná v pořadí 63. přestavba. Dosud však stranou zájmu zůstávala stará poutní cesta Ise Kaido, spojující nejposvátnější japonské šintoistické svatyně. Její okolí řadu desetiletí chátralo, což se nyní projekt ISE FENIX snaží změnit. „Dnes už lidé jezdí po obchvatu autobusy nebo auty a okolí cesty i centrum města je stranou zájmu. Chceme to změnit a využít energii, která začíná v Ise proudit se zahájením obnovy chrámu,“ říká architektka Zdeňka Němcová Zedníčková z TUL, iniciátorka projektu.

IMG_4253.JPG

Důležitým nástrojem v projektu je kreativní software a digitální neuronová síť „Virtuální futuroložka A°D°A“, vyvíjená na Fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL. Tento specializovaný chatbot kombinuje umělou inteligenci s futurologickými metodami a urbanistickým plánováním, čímž zefektivňuje práci urbanistů a architektů. 

IMG_4251.JPG

První krok k obnově poutní cesty předtavoval Mezinárodní workshop urbanistického plánování, který měl „rozpohybovat“ místní obyvatele a úředníky. Studenti během workshopu testovali betaverzi softwaru, který jim pomohl s konzultací strategie i s vizualizací návrhů. Jednalo se o drobné, ale cílené zásahy, jako je úprava okolí řeky nebo vytvoření odpočinkových míst. „Šlo o městskou akupunkturu, která má potenciál ‚vyléčit‘ část města,“ popsala docentka Zedníčková. Projekt ISE FENIX je důkazem, že moderní technologie a mezinárodní spolupráce mohou pomoci oživit i tisícileté tradice.

Zdroj: TUL



Líbil se vám tento článek?

Komentáře

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu