Dnes je 14. květen 2025, svátek má Bonifác
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně / Liberecko Místo zvířat bagry a rozmrzelí návštěvníci. Liberecká zoo se ale mění k lepšímu Vytvořit článek
Místo zvířat bagry a rozmrzelí návštěvníci. Liberecká zoo se ale mění k lepšímu
Redakce iLIBERECKO - před 2 hodinami    0 Líbil se vám tento článek?

Návštěvníci liberecké zoologické zahrady si v posledních měsících jistě všimli nebývalého stavebního ruchu. Po celém areálu probíhá hned několik stavebních projektů najednou, což sice pro zvířata a některé návštěvníky nemusí být ideální, ale pro vedení zoo to znamená dlouho očekávaný zlom. Po patnácti letech, kdy se investovalo pouze do nejnutnějších oprav havarijních stavů, konečně přichází období významných investic do obnovy a rozvoje zahrady.

Prvními vlaštovkami byly voliéra pro papoušky nestor kea, otevřená v roce 2023, a rekonstrukce budovy ekologického centra DIVIZNA. Současně se rozběhly i další projekty, jako je obnova pavilonu šelem a opic, a modernizace topných systémů a střech. Tyto práce, byť pro návštěvníky méně viditelné, byly podle ředitele zásadní pro zajištění adekvátních podmínek pro zvířata, zejména v zimních měsících. V případě pavilonu opic a šelem se úpravy zaměřily na interiér a výměnu skel, což výrazně zlepšilo prostředí pro zvířata i zážitek návštěvníků.

Podzim loňského roku a zima se nesly ve znamení intenzivních stavebních prací. Zahájena byla stavba nového vodohospodářského systému a probíhaly opravy střech na několika pavilonech a prodejně suvenýrů. Současně vrcholily přípravy na dva významné projekty. Téměř kompletní přestavbu vnitřního i vnějšího výběhu žiraf za více než sto milionů korun a následnou rozsáhlou rekonstrukci levhartince. Oba projekty počítají s výrazným rozšířením prostor pro zvířata.

Ředitel zahrady přiznává, že stanovení priorit, které pavilony a výběhy se opraví a v jakém pořadí, nebylo jednoduché. Havarijní stav žirafince si však vyžádal neodkladnou generální opravu, která zároveň nabídla příležitost zdvojnásobit venkovní prostor pro žirafy. Samotná rekonstrukce žirafince by měla začít po skončení letošní letní sezóny, s několikaměsíčním zpožděním způsobeným opakovanou soutěží na dodavatele.

S rozsáhlými stavebními pracemi je spojena i dočasná změna v počtu a umístění některých zvířat, což si návštěvníci nemohli nevšimnout. Hlavní zoolog Luboš Melichar však uklidňuje, že celkový počet jedinců i druhů v zoo je momentálně pravděpodobně nejvyšší v historii zahrady. Důvodem menšího počtu „větších“ zvířat ve viditelných výbězích jsou právě probíhající rekonstrukce a s nimi spojené přesuny zvířat, a to jak v rámci areálu, tak i transporty do jiných zoologických zahrad.

Nejvíce patrné jsou tyto přesuny ve výběhu kopytníků, kde si protierozní opatření vyžádala dočasné „škatulata“. Osli somálští se přestěhovali k zebrám Chapmanovým, které zase obývají výběh antilop koňských. Po dokončení oprav se na původní místo oslů vrátí zebry bezhřívé, které nyní sdílejí prostor s žirafami. Veškeré přesuny se snaží maximálně zohlednit welfare zvířat a že dočasné snížení komfortu je vyváženo budoucím návratem do větších a zajímavějších výběhů.

Souběžně s obnovou stávajícího areálu pokračují i práce na ambiciózním projektu Údolí ohrožení divočiny. Architekti v současnosti pracují na generelu nové části zoo, který zahrnuje umístění výběhů, infrastruktury, restaurace a zázemí, a to ve spolupráci s vedením zoo a odbornými pracovníky. Kromě toho se připravuje projektová dokumentace na opravu jezírka a Rybářské bašty. Je tak jasné, že proměna liberecké zoologické zahrady bude pokračovat i v následujících letech a návštěvníci se mohou těšit na modernější a atraktivnější prostředí pro zvířata i pro sebe.

Zdroj: Zoo Liberec 



Líbil se vám tento článek?

Komentáře

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu