
Liberecký kraj jde s dobou a jako jeden z prvních krajů v České republice zavádí do svých online služeb umělou inteligenci. Už od 1. září bude na oficiálním webu kraje pomáhat nový chatbot, který uživatelům usnadní vyhledávání informací. Úřad nyní vyzývá veřejnost, aby se zapojila do ankety a pomohla vybrat jméno pro tuto virtuální asistentku.
„Umělou inteligenci začíná využívat čím dál tím víc lidí. Už zhruba před rokem jsme se dohodli, že bychom chtěli mít na webu kraje takovou první vlaštovku – chatbota, který bude uživatele webu navádět k informacím jednodušším způsobem,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Chatbot, který je nyní ve zkušebním provozu, má za cíl zjednodušit přístup k informacím pro širokou veřejnost. Ať už jde o dotazy týkající se krajských zastupitelů, úředních hodin, nebo konkrétních služeb – asistentka by měla automaticky poskytovat odpovědi v přehledném formátu, aniž by se uživatel musel složitě proklikávat webem. Kromě odpovědí na otázky přímo z webu se bude chatbot učit vyhledávat informace i v dalších souvisejících databázích.
Zdislava, Ještědka a nápady veřejnosti
Liberecký kraj hledá pro svou virtuální asistentku ženské jméno. „Máme dva takové pracovní návrhy – jedno je Zdislava a druhé Ještědka – a chtěli bychom požádat o pomoc i veřejnost, kdyby třeba přišla ještě s nějakým lepším jménem, může být samozřejmě i mužské,“ dodává Půta.
Obě navrhovaná jména mají silnou souvislost s Libereckým krajem. Ještědka odkazuje na ikonickou stavbu architekta Karla Hubáčka, která je symbolem Liberce i celého regionu. Svatá Zdislava je pak patronkou kraje, jejíž odkaz je hluboce zakořeněn v místní historii a duchovní tradici.
Zatím v hlasování vede jméno Ještědka, ale veřejnost přichází i s dalšími návrhy, jako jsou Líba, Wali, Elka nebo Hubička. Anketa, do níž se mohou obyvatelé zapojit, probíhá na sociálních sítích kraje, konkrétně na stránce https://www.facebook.com/libereckraj. Uzavřena bude ve středu 30. července v 09:00. Tři vylosovaní hlasující budou odměněni dárkovými balíčky od kraje.
Investice do budoucnosti
Liberecký kraj za provoz chatbota ročně zaplatí 100 000 korun. Tato investice do modernizace digitálních služeb navazuje na podobné projekty v jiných městech. Chatboty běžně využívají například zákaznické podpory firem, mobilní aplikace nebo sociální sítě. Objevují se ale i na webech měst, kde je jejich vyhledávání omezeno právě jen na web města.
V Libereckém kraji již od března pomáhá chatbot s vyhledáváním na webových stránkách České Lípy. V minulosti pomáhal také například na stránkách Semil chatbot Emil, jehož schopnosti však rychlý rozvoj AI překonal, a tak byl zrušen. Liberecký kraj tak pokračuje v zavádění moderních technologií, které mají zlepšit komunikaci s občany a zefektivnit přístup k informacím.
Foto: Pixabay