

Jarní migrace obojživelníků k Chrastenskému rybníku letos opět proběhla úspěšně, a to díky obětavé práci desítek dobrovolníků z Osečné a okolí. Během přesunu se podařilo bezpečně přenést k rozmnožovacím tůním celkem 627 ropuch obecných a 12 skokanů hnědých, čímž se zabránilo jejich úhynu na frekventované silnici.
Ochranu migrujících obojživelníků zajišťuje od roku 2007 Základní organizace Českého svazu ochránců přírody při CHKO Jizerské Hory ve spolupráci s místním oddílem Zbojníci a širokou veřejností z Osečné. I letos, s předstihem od 1. března, byly podél silnice druhé třídy, která kříží tradiční migrační trasu, instalovány dočasné zábrany o délce 900 metrů.
Následovaly každodenní kontroly, při nichž dobrovolníci s pečlivostí sbírali a přenášeli obojživelníky zachycené u zábran na bezpečnější stranu, přímo k vodě. Tato systematická a náročná práce, do které se aktivně zapojili i místní občané, přinesla své ovoce.
„Jsme velmi rádi, že i letos se nám podařilo dosáhnout takto pěkného výsledku,“ hodnotí letošní transfer Václav Köhler, předseda komise pro životní prostředí a jeden z dlouholetých koordinátorů akce. „Počet přenesených ropuch je sice nižší než v některých předchozích letech, kdy jsme zaznamenali i přes tisíc pět set jedinců, ale i tak je každá zachráněná ropucha a každý skokan pro místní populaci cenný. Důležité je, že díky našemu úsilí nedošlo k významným ztrátám na silnici.“
Ropucha obecná je sice poměrně hojným druhem, ale i tak je důležité chránit její populace a migrační trasy. Obojživelníci hrají nezastupitelnou roli v ekosystému a jejich ochrana přispívá k zachování biodiverzity a celkového zdraví naší krajiny.
Zdroj: Město Osečná