
Samice orlosupa bradatého Božena se po dvaatřiceti letech v liberecké zoologické zahradě přestěhovala do Španělska. Nový domov našla ve specializované stanici Guadalentín, kde bude spárována s podobně starým samcem. Božena je výjimečná tím, že v Liberci přivedla na svět celkem 18 mláďat, z nichž devět bylo vypuštěno do volné přírody evropských velehor, čímž významně přispěla k návratu orlosupů do divočiny.
Božena a její celoživotní partner Pišta, který loni v Liberci uhynul, se stali jedním z nejstabilnějších párů orlosupů v Evropě. Od roku 2001 pravidelně odchovávali mláďata, což je obrovský úspěch vzhledem k tomu, že orlosupi byli v minulém století téměř vyhubeni. Polovina jejich potomků byla součástí mezinárodního projektu na obnovu populace tohoto silně ohroženého druhu, zatímco ostatní posílili chovy v evropských zoologických zahradách.
Po Pištově úmrtí se koordinátoři chovu rozhodli přestěhovat Boženu do Španělska, kde má šanci vytvořit pár se stejně starým samcem. Ačkoli se staří orlosupi hůře zvykají na nové partnery, přemístění samice k samci zvyšuje šanci na úspěch. Vzhledem k jejich vysokému věku už pravděpodobně nebudou mít vlastní mláďata, ale mohou fungovat jako zkušení náhradní rodiče pro jiná mláďata.
Další úspěchy liberecké zoo v chovu dravců
Liberecká zoologická zahrada je dlouhodobě uznávaná pro své chovatelské úspěchy, zejména v oblasti dravých ptáků. Kromě orlosupů bradatých má na svém kontě i další významné odchovy, které přispívají k záchraně ohrožených druhů.
Zoo Liberec se může pochlubit evropským prvenstvím v úspěšném odchovu orlů jestřábích. O tento úspěch se snažili celých deset let od roku 2008. Chov těchto orlů v lidské péči je velmi náročný a liberecká zoo je jedinou v Evropě, které se to podařilo. Chovatelský úspěch má zahrada i v odchovu mláděte kondora královského, orla křiklavého, který je v zoologických zahradách velmi vzácný.
Důleitou roli hraje zoo také v záchraně kriticky ohroženého orla opičího, národního ptáka Filipín. Zoo významně pomohla v úspěšném odchovu mláděte orla opičího pomocí umělé inseminace. To zahrnovalo proškolení filipínských ošetřovatelů v nejnovějších metodách odchovu dravců a dodání speciálních inkubátorů a líhní na Filipíny.
Foto: Radek Petrášek