
Liberecký kraj, který byl donedávna jediným v Česku postiženým touto nákazou, nezaznamenal nový případ infikovaného divočáka už tři čtvrtě roku. Poslední pozitivní záchyt je z loňského srpna. Přísná veterinární opatření by se tak mohla zmírnit.
Pokud se stávající trend udrží a v následujících třech měsících se neobjeví žádný další případ, Česká republika plánuje v září požádat Evropskou komisi o uvolnění platných restrikcí. Důležitým kritériem pro tento krok je uplynutí minimálně jednoho roku od posledního potvrzeného výskytu nákazy. Tento vývoj by znamenal významnou úlevu pro místní myslivce, chovatele i obyvatele Libereckého kraje.
Nadějnou situaci potvrzuje i vývoj v příhraničních oblastech. Ani v sousedním polském Dolnoslezském vojvodství nejsou hlášeny nové případy, a v Německu se nejbližší ohniska nákazy nacházejí desítky kilometrů od hranic. To naznačuje, že se nákaza pravděpodobně šíří pomaleji.
Komerční chovy prasat domácích v Libereckém kraji naštěstí zůstaly této vysoce nakažlivé nemoci ušetřeny. „Je to pro nás obrovská úleva, že se nákaza nedostala do domácích chovů. To by byla pro řadu zemědělců katastrofa,“ komentuje situaci soukromý chovatel prasat ze Semilska. „Na druhou stranu, pro myslivce to bylo opravdu velmi složité období plné komplikací a omezení.“
Foto: Pixabay.com