
Do letošního ročníku participativního rozpočtu v Liberci přihlásili obyvatelé rekordních 47 nápadů, jak vylepšit život ve městě. Tento nástroj umožňuje občanům přímo rozhodovat o využití části městských financí, což svědčí o rostoucí angažovanosti a kvalitě předkládaných návrhů.
„Participativní rozpočet je skvělý nástroj, pomocí kterého rozhodují lidé o tom, jak radnice naloží s částí svých peněz. Každý může navrhnout projekt, který zútulní naše město nebo vylepší kvalitu života místní komunitě. Je vidět, že s každým ročníkem stoupá kvalita a připravenost jednotlivých návrhů. Lidé si na přípravě skutečně dávají záležet,“ říká náměstek primátora Jan Hruška.
Spektrum přihlášených projektů je široké a zahrnuje rozmanité oblasti. „Sešly se nám nápady na nová dětská hřiště a parky, kuličkodráhu, skateboardové překážky, proměny veřejných prostranství na odpočinkové zóny, biotop u Hanychovského potoka, revitalizace Perštýnské stezky a mnoho dalších,“ vyjmenoval náměstek Hruška. Novinkou letošního ročníku je možnost přihlásit i takzvané „měkké projekty“. Tato inspirace z jiných měst umožňuje realizovat například umělecké galerie na slepých stěnách domů (muraly), dálkové pochody, tematické workshopy nebo únikové hry.
Občané rozhodnou v říjnu
V současné době probíhá na jednotlivých odborech statutárního města kvalifikované posouzení všech podaných návrhů. Projekty, které budou vyhodnoceny jako realizovatelné, se v říjnu představí občanům ve veřejném hlasování. O tom, které z nich budou skutečně realizovány, opět svými hlasy rozhodnou sami obyvatelé Liberce.
„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podílí na proměně svého okolí. Vážím si každého nápadu, iniciativy a zájmu o dění ve městě,“ uzavírá náměstek primátora Jan Hruška, čímž zdůrazňuje význam aktivní participace občanů na rozvoji Liberce. Participativní rozpočet se tak stává důležitým nástrojem pro posílení komunitního života a zkvalitnění veřejného prostoru ve městě.
Zdroj: Statutární město Liberec (ilustrační - realizované projekty)