Dnes je 12. květen 2025, svátek má Pankrác
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Kraj / Zajímavosti Přeměna, jakou lesy v regionu nepamatují. Po kůrovci Vytvořit článek
Přeměna, jakou lesy v regionu nepamatují. Po kůrovci
Redakce iLIBERECKO - před 17 hodinami    0 Líbil se vám tento článek?

Rozsáhlá kůrovcová kalamita v posledních letech výrazně proměnila lesy v Libereckém kraji. Smrkové monokultury, oslabené suchem a klimatickými změnami, se staly snadnou kořistí pro lýkožrouta smrkového, což vedlo k rozsáhlému odlesnění celých oblastí. Dnes se krajina celého Libereckého kraje potýká s rozsáhlými holinami, ale zároveň se s úsilím lesníků a přírody samotné začíná formovat nový, často pestřejší les.

Ještě před několika lety pokrývaly rozsáhlé části Libereckého kraje husté smrkové lesy. Dnes jsou mnohé z těchto míst znatelně prořídlé, nebo se proměnily v rozsáhlé paseky, kde probíhá těžba napadeného dřeva a příprava na novou výsadbu. Změna je patrná na první pohled a dotýká se nejen vzhledu krajiny, ale i místních ekosystémů.

"Kůrovcová kalamita zasáhla Liberecký kraj velmi silně," říká lesník z Liberecka. "Museli jsme pokácet obrovské množství napadených stromů, abychom zabránili dalšímu šíření škůdce. Bohužel, na mnoha místech to znamenalo rozsáhlé holiny, které se nyní snažíme co nejrychleji obnovit."

tz.jpg

Obnova lesů po kůrovcové kalamitě je komplexní a dlouhodobý proces. Lesníci v Libereckém kraji se zaměřují na výsadbu druhově pestřejších lesů, které by měly být odolnější vůči budoucím klimatickým změnám a dalším škůdcům. Vedle smrků se tak na holinách objevují sazenice buku, dubu, jedle a dalších listnatých i jehličnatých stromů.

"Už teď můžeme vidět, jak se příroda s holinami vyrovnává," dodává optimisticky. "Místy se přirozeně obnovují nálety bříz, jeřábů a dalších dřevin, které připravují půdu pro další generace lesa. Naším cílem je tento přirozený proces podpořit a zároveň aktivně vysazovat vhodné druhy."

Nicméně, přeměna lesů s sebou nese i určité výzvy. Rozsáhlé holiny jsou náchylnější k erozi a vysychání. Změna druhové skladby lesa ovlivňuje i místní faunu a flóru. Obnova lesů také vyžaduje vysoké finanční prostředky a úsilí.

Podle informací z Lesů České republiky, s. p., které spravují značnou část lesů v Libereckém kraji, probíhá obnova kalamitních ploch intenzivně. V roce 2022 například podnik v regionu plánoval zalesnit stovky hektarů a vysadit miliony sazenic. I přes tyto snahy však bude trvat desítky let, než se na místech původních smrkových monokultur vytvoří stabilní a odolné lesní porosty.

60A9670-1024x682.jpg

Foto: Lesy ČR

 



Líbil se vám tento článek?

Komentáře

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu