
Liberecký kraj spouští ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců nový program, který má za cíl zapojit ukrajinské psycholožky žijící v regionu do systému péče o duševní zdraví dětí a rodin. Iniciativa reaguje na rostoucí potřebu psychosociálních služeb a zároveň efektivně využívá odborný potenciál psycholožek z Ukrajiny.
Program nabízí komplexní podporu, včetně odborných stáží, supervize a jazykového vzdělávání. Cílem je umožnit ukrajinským psycholožkám plné zapojení do poskytování psychosociálních služeb v souladu s českými standardy, a to nejen pro rodiny uprchlíků, ale i pro českou populaci.
„Tato aktivita Libereckého kraje reaguje na rostoucí potřeby škol, sociálních služeb a rodin v oblasti duševního zdraví,“ uvedla Anna Provazníková, radní pro resort sociálních věcí. „Programem chceme využít cenné odborné znalosti ukrajinských psycholožek a posílit tak dostupnost péče v našem regionu.“
Odborné stáže jsou součástí projektu na podporu reformy péče o duševní zdraví v Libereckém kraji, který je financován z Evropského sociálního fondu Plus a státního a krajského rozpočtu. Psycholožky mohou stáže absolvovat v renomovaných regionálních zařízeních, jako je Centrum duševního zdraví v Liberci, Středisko výchovné péče ČÁP či Centrum psychiatrie Krajské nemocnice Liberec. Možné jsou i stáže v celorepublikově uznávaných pracovištích, například v RIAPS Praha, Národním ústavu duševního zdraví nebo v Centru LOCIKA.
„Podpora zahrnuje úhradu nákladů na stáž a případné ubytování, přičemž celková výše podpory na jednu psycholožku může dosáhnout až 5 000 korun,“ doplnila Klára Zajícová, koordinátorka péče o duševní zdraví v Libereckém kraji. V případě dlouhodobější stáže je možné příspěvek upravit. Tato finanční podpora je dostupná do 30. dubna 2026.
Zdroj: KÚLK
Foto. Pixabay