Dnes je 4. červenec 2025, svátek má Prokop
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně / Liberecko Liberec bude slučovat školy. Jde o reakci na novelu školského zákona Vytvořit článek
Liberec bude slučovat školy. Jde o reakci na novelu školského zákona
Redakce iLIBERECKO - před 5 hodinami    0 Líbil se vám tento článek?

Nejrozsáhlejší novela školského zákona prošla Senátem a přinese zásadní změny do fungování většiny škol, dotýkající se dětí, rodičů i pedagogů. Reforma si klade za cíl zefektivnit systém, posílit podpůrné pozice a zavést moderní prvky do výuky a hodnocení. Na tyto změny už reaguje Liberec, které se připravuje na jejich dopady.

Od 1. ledna 2026 začne statutární město Liberec přímo financovat nepedagogické pracovníky, jako jsou kuchařky, školníci, IT specialisté a administrativní pracovníci, ve svých mateřských a základních školách a v Domě dětí a mládeže Větrník. „Od ledna 2026 převezmeme financování nepedagogických pracovníků, což pro nás znamená nejistotu ohledně dostatečnosti státních peněz a veškerá budoucí navýšení půjdou plně z rozpočtu města. Kdyby nám stát nadělil i pedagogy, byli bychom skutečnými zřizovateli škol se všemi potřebnými kompetencemi,“ komentuje Ivan Langr, náměstek primátora Liberce.

Město se také bude muset vypořádat se slučováním škol, které nedosáhnou požadovaného limitu alespoň 180 dětí či žáků. Podle současných odhadů se toto opatření pravděpodobně dotkne všech 29 aktuálně samostatných mateřských škol v Liberci, ačkoliv město připravilo různé modely, do poslední chvíle doufalo, že k takto rozsáhlým změnám nebude muset přistoupit.

merry-christmas-1093758_1280.jpg

Velká změna v souvislosti s novelou nastává ve financování školních psychologů a speciálních pedagogů. Tyto dosud nejisté pozice budou mít nyní stálé financování, přičemž každá škola nad 180 žáků získá nárok alespoň na část úvazku odborníka, a školy nad 400 žáky na úvazek celý. Nově bude možné financovat i pozici sociálního pedagoga pro pomoc dětem z náročného prostředí.

Novela rovněž reaguje na zkušenosti s pandemií a umožňuje výuku na dálku na středních školách, a to až do 40 % celkové výuky, vždy se souhlasem žáka. Zásadní proměnu čekají také maturity, kde se vedle klasických zkoušek zavádí možnost obhajoby komplexní absolventské práce, a uznávat se budou i jazykové certifikáty. Mezi pozitivní dopady, které zmiňuje i Liberec, patří posílení odborných pozic asistentů, kteří by měli v prvních třídách základních škol pomoci vyrovnávat deficit u nezralých dětí v souvislosti se zrušením odkladů školní docházky.

Dále se zavádí slovní hodnocení místo známkování v prvních dvou třídách prvního stupně ZŠ a zamezuje se možnosti opakování první třídy. Novela přinese vyšší podporu školám v náročnějších podmínkách, čímž se odstraní dosavadní zdánlivá rovnost financování a umožní se cílená pomoc žákům bez dostatečné rodinné podpory. Další významnou změnou je zavedení duálního vzdělávání, inspirovaného modely z Německa či Rakouska. Praktická výuka tak nově bude moci probíhat přímo na pracovištích firem, což má posílit propojení školství s praxí.

Foto: Pixabay

Zdroj: FB Ivan Langr



Líbil se vám tento článek?

Komentáře

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu