
Cílem rozsáhlé investice za více než 10 milionů korun je zvýšení efektivity čištění, výrazné snížení energetické náročnosti a zavedení moderního automatizovaného systému řízení. Práce probíhají za plného provozu čistírny a potrvají do konce července letošního roku.
Srdcem turnovské ČOV jsou dvě betonové aktivační nádrže, v nichž za pomoci přiváděného vzduchu dochází k biologickému rozkladu kalu a nečistot bakteriemi. Aktuální modernizace se zaměřuje na kompletní obměnu komponentů tohoto procesu. Konkrétně dojde k výměně stávajících, již dosluhujících dmýchadel, vzduchových roštů umístěných přímo v aktivačních nádržích a veškerého souvisejícího potrubního vedení. Nedílnou součástí obnovy je také implementace moderního automatizovaného systému řízení, který umožní preciznější a efektivnější kontrolu celého procesu čištění.
Zatímco při poslední větší rekonstrukci ČOV v roce 2015 nebylo nutné zasahovat do samotných aktivačních nádrží, tentokrát je výměna vzduchových roštů nezbytná z důvodu jejich značného opotřebení. Dalším, neméně důležitým cílem této rozsáhlé akce, je výrazná úspora energie. Provzdušňování aktivace představuje nejvíce energeticky náročnou část celého systému čištění odpadních vod. Z roční částky, která za energie činí přibližně 4 miliony korun, město Turnov očekává díky modernizaci každoroční úsporu minimálně 25 %, což představuje značnou finanční i ekologickou výhodu.
Práce na modernizaci probíhají postupně, aby byl zajištěn nepřetržitý provoz čistírny. Po dokončení fyzických prací na konci července bude následovat přibližně dvouměsíční období ladění obsluhy modernizovaných nádrží a intenzivní ověřování optimálního provozu celého systému.
Zdroj a foto: Vodohospodářské sdružení Turnov, Tomáš Sábl