


Revoluční tričko, vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, dokáže spolehlivě detekovat počínající únavu řidiče dříve, než si ji sám uvědomí. Díky speciálním senzorům, které neomylně měří zpomalující se dech, by tato smart textilie mohla výrazně snížit počet dopravních nehod způsobených únavou a zachraňovat lidské životy.
Autor nápadu, doktor Michal Martinka, se vývoji senzorového trička věnuje již čtvrtým rokem a jeho systém prošel rozsáhlým testováním v Liberci i v Japonsku. „Systém už spolehlivě funguje, jsme schopní přesně detekovat, kdy na člověka přichází únava, aniž to ještě sám zpozoruje,“ vysvětluje Michal Martinka. Na rozdíl od stávajících systémů v moderních vozech, které sledují chování auta a často se mýlí, liberecké tričko monitoruje přímo fyziologické změny řidiče – konkrétně dechovou frekvenci, která s únavou klesá.
Pro testování únavy v simulovaných podmínkách sestrojil doktor Martinka unikátní simulátor založený na hře Euro Truck Simulator 2 s reálnými ovládacími prvky kamionu. V srpnu proběhne i reálný noční test v Japonsku za asistence policie. Aktuálně se vyvíjí prototyp s miniaturizovanými senzory integrovanými do první vrstvy trička, které budou pro nositele téměř nepostřehnutelné a umožní praní. Paralelně probíhá vývoj řídicí jednotky, která v případě detekce únavy probudí řidiče alarmem, rádiem či vibracemi, a to ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni a ČVUT v Praze.
Očekává se, že toto unikátní tričko, chráněné užitným vzorem a připravovaným patentem, by se mohlo na trhu objevit do tří let. O výzkum projevili velký zájem i japonští odborníci. Podle britské studie může být únava za volantem příčinou až 20 procent všech dopravních nehod, což dokazuje obrovský potenciál libereckého vynálezu pro zvýšení bezpečnosti na silnicích.
Zdroj: TUL