




V pondělí 14. července odstartoval první z transportů čtyřčlenné skupiny žiraf Rothschildových. Důvodem jejich dočasného přesunu je kompletní rekonstrukce pavilonu, která začne v září a potrvá zhruba rok.
Prvním, kdo opustil libereckou zoo, byl roční samec žirafy Rothschildovy, který našel dočasný domov v Zoologické zahradě Jihlava. Zde se stane součástí nově sestavené samčí skupiny. Zbylé tři liberecké žirafy čeká transport do jiných českých zoo na konci léta.
„Všechny naše žirafy se stanou součástí velké výměny mezi čtyřmi českými zahradami, jmenovitě Dvorem Králové, Jihlavou, Ostravou a Libercem,“ vysvětluje hlavní zoolog Luboš Melichar. „Na konci léta by tak měly být všechny skupiny vhodně doplněné s výhledem na budoucí chov nebo s ideální kompozicí samčí skupiny. Pouze liberecký chov si dá plánovanou roční pauzu.“
Přesun takto vysokých a citlivých zvířat je logisticky náročná operace. Pro žirafy jsou k dispozici speciální přepravníky s posuvnou střechou. Ta je při nástupu žirafy vytažena do maximální výšky a poté se postupně stahuje dolů, aby se snížilo těžiště a zajistila stabilita během jízdy.
„Tím, že jsou to vysoká zvířata, mají i vysoko těžiště, a jsou tak mnohem zranitelnější. Ve chvíli, kdy by auto začalo prudčeji brzdit, žirafa by mohla přepadnout směrem dozadu, což by pro ni mělo fatální následky. Díky snížení těžiště těla je tak mnohem stabilnější. Není to pro ni úplně netypická poloha a během několikahodinových transportů v ní dokáže bez obtíží setrvat,“ vysvětluje Luboš Melichar.
Rekonstrukce pro lepší zítřky. Dvojnásobný výběh a nové expozice
Kompletní rekonstrukce pavilonu žiraf, která začne v září, přinese řadu zásadních vylepšení. Zvířata se dočkají dvojnásobného rozšíření venkovního výběhu, což výrazně zlepší jejich životní podmínky. Pro návštěvníky pak pavilon nabídne modernější a atraktivnější expozice, včetně nových akvarijních a terarijních expozic zaměřených na faunu východní Afriky.
Zdroj: Zoo Liberec