Dnes je 17. červenec 2024, svátek má Martina
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Liberec Liberec investuje do budoucnosti: Školy ušetří miliony za energie a získají moderní zázemí. Vytvořit článek
Liberec investuje do budoucnosti: Školy ušetří miliony za energie a získají moderní zázemí.
Statutární město Liberec - 17. 06. 2024.    9626    0 Líbil se vám tento článek?

LIBEREC - 17.06.2024

Úspory přes 90 milionů korun za energie a významné zlepšení technického stavu u více než 30 budov, většinou základních a mateřských škol, chce během několika let dosáhnout město Liberec, které se zapojilo do projektu Energy Performance Contracting (EPC).
 
Ve čtvrtek o tom na mimořádném jednání rozhodla většina z přítomných zastupitelů města.
 
Projekt EPC zajistí městu nejen energetické úspory, ale i zásadní modernizaci 34 většinou školních budov, u kterých dojde ke snížení vysokých provozních nákladů za energie a modernizaci zázemí pro tisíce školáků a jejich učitelů. A to v rekordním čase do tří let.
 

Liberec tak na 34 vytipovaných objektech dokáže během několika měsíců zajistit opatření, která sníží energetickou náročnost přibližně o 14 000 GJ ročně. Tím se sníží i produkce CO2 u těchto budov až o 33 %.

„Zároveň díky energetickému managementu, který tam bude po dobu 10 let, získáme záruky, že Liberec každý rok uspoří ve svém rozpočtu minimálně garantovaných 14 milionů,“ říká náměstkyně primátora Šárka Prachařová.

Energeticky upravené a zmodernizované budovy přinesou Liberečanům významné úspory nejen v období garance, ale i po uplynutí zmíněných 10 let.

„Jedná se o dlouhodobá opatření. Současně využijeme zajímavou dotaci z operačního programu Životního prostředí a na 12 objektech, které splňují podmínky dotačního programu, uděláme řadu stavební úprav, nainstalujeme tam fotovoltaiky, elektronabíječky a další důležité úpravy,“ dodává náměstkyně primátora Šárka Prachařová.

Celkové náklady na přípravu projektu, modernizaci školních budov a zajištění garantovaných úspor, dosáhne částky 583 milionů. Díky investici a dotaci ale Liberec ušetří během následujících 10 let desítky milionů.

S komplexním a rozsáhlým projektem EPC, a tím pádem i modernizací desítek budov základních a mateřských škol nesouhlasilo několik zastupitelů. A to i přesto, že vedení města před jednáním mimořádného zastupitelstva připravilo odborný seminář, kde prezentovalo maximum informací o výhodnosti a efektivitě rozsáhlé investice.

„Mrzí mě, že někteří kolegové zastupitelé, nedokázali uznat, že projekt EPC je pro Liberec výhodný a přinese mu spoustu úspor. Někteří kritici z řad opozičních zastupitelů navíc v tiskové zprávě pro média nesprávně interpretují čísla o celkových nákladech a skutečných dlouhodobých úsporách a výhodách projektu. Opozice zkrátka vytrhla z celého komplexu významu EPC projektů pouze část, která se jí hodila pro nepravdivou argumentaci a na připraveném semináři nechtěla naslouchat a nesnažila se pochopit komplexnost EPC projektů,“ upozorňuje náměstkyně primátora Šárka Prachařová.

Nabídky firem nemohly být detailně představeny z důvodu zákona o veřejných zakázkách před podpisem smlouvy, ale zastupitelé dostali podrobný soupis prováděných opatření na jednotlivých budovách a časový harmonogram.

„Pokud bychom úsporná energetická opatření a modernizaci prováděli postupně u jednotlivých budov, znamenalo by to připravit vyšší desítky samostatných výběrových řízení na klasické investice, ke kterým by bylo ještě nutné nechat zpracovat projektové dokumentace, udělat výběrová řízení na projektanty, technické dozory investora, a následně hledat realizátory s garancí úspor. Přitom výsledek by nebyl rozhodně levnější a vše by trvalo několik let. Díky EPC projektům ušetříme spoustu času a peněz,“ vysvětluje náměstkyně Šárka Prachařová.

Město Liberec je jedním z evropských měst, které se vydalo cestou EU mise 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst. V rámci EU Mise má ambici stát se do roku 2030 klimaticky neutrálním a odolným, udržitelným a přívětivým městem, spolupracujícím se všemi klíčovými aktéry z území města, kraje, České republiky i Evropské unie. K naplnění závazku mu mají pomoci právě i EPC projekty.

Zdroj: Město Liberec

 Líbil se vám tento článek?

Komentáře
(['model' => $post])
Výběr článků
Redakce iLIBERECKO - před 1 hodinou
JABLONEC NAD NISOU - 17.7.2024 Dnes krátce po poledni vyjeli hasiči v Jablonci nad Nisou k požáru v domě na rohu Růžové ulice. ...
Redakce iLIBERECKO - před 4 hodinami
KRAJ - 17.07.2024 Liberecký kraj oslovuje občany s nabídkou připomínkovat tzv 1. akční plán Strategie sociálního začleňování Libe...
Redakce iLIBERECKO - před 7 hodinami
ČESKÁ LÍPA - 17.07.2024 Rok budou muset českolipští sportovci vydržet bez zázemí na městském stadionu u Ploučnice. V říjnu letošn...
Premium články
GRILMEN s.r.o. - 02. 06. 2024.
Aroma grilovaného masa a zeleniny lákající z terasy, rozesmáté tváře dětí pobíhajících po zahradě a spokojené pokřikování dospělýc...
Redakce iLIBERECKO - 03. 09. 2023.
PR článek - 3.9.2023 Od února letošního roku mají i lidé v Liberci možnost nakupovat kvalitní a stylové dioptrické i sluneční brý...
Redakce iLIBERECKO - 06. 08. 2023.
Pokud máte rádi cestování a hledáte zajímavou práci, která vám umožní poznávat nová místa a plnit si své sny, máme pro vás skvělou...
Reklama   •   Koupit reklamu