




Do Libereckého kraje dorazila unikátní technologie ze Španělska – robot s přátelským jménem Robic. Tento inovativní robot, zapůjčený přes Agenturu regionálního rozvoje, která je součástí Evropského digitálního inovačního hubu (EDIHu), má za cíl pomáhat klientům s poruchami autistického spektra a představuje významný krok v rozvoji asistivních technologií v regionu.
Robic je výsledkem práce španělských vývojářů, se kterými se zástupci Libereckého kraje seznámili na jedné z cest. Jeho hlavní předností je schopnost zohlednit individuální potřeby klientů. „Je unikátní v tom, že dokáže zohlednit jejich individuální potřeby a vlastně my s nimi cvičíme nejenom co se týče motoriky, ale posouváme je i v těch kognitivních a psychosociálních cílech,“ popisuje ředitelka Domova a Centra sociálních služeb v Jablonci nad Nisou Lenka Kadlecová. Tato pokročilá technologie se odlišuje od ostatních robotů právě tím, že se zaměřuje na komplexní rozvoj klientů.
Měsíc testování s viditelnými výsledky
Robot je v Libereckém kraji zapůjčen na dva měsíce a je intenzivně testován s deseti vytipovanými klienty. Ačkoliv je v provozu teprve měsíc, první výsledky jsou velmi slibné. „Sice ho testujeme krátce, ale už teď vidíme posun v rámci učení a samozřejmě je to i zpestření pro ty klienty, je to hra, o které oni nevědí, že je posouvá dopředu,“ dodává ředitelka. Robic dokáže vyhodnocovat pokroky každého klienta, ať už jde o širší slovní zásobu nebo větší soustředění, což je pro další práci s klienty velmi důležité.
Reakce klientů i personálu jsou velmi pozitivní. Pracovníci v přímé péči neustále hledají nové metody a nástroje pro rozvoj klientů, a Robík se ukázal jako cenný pomocník.
Budoucnost robota v Libereckém kraji
Liberecký kraj má dlouhodobou vizi investovat do asistivních technologií, které jsou vnímány jako důležitá cesta k pomoci pečujícím a personálu v zařízeních. „Robot Robic je v současné době hrazen z EDIHu a případné prodloužení jeho zápůjčky by bylo rovněž z tohoto zdroje. Aktuálně je robot zapůjčen na čtyři měsíce, na dva měsíce v Jablonci a dva měsíce v Turnově,“ uvedla Anna Provazníková, radní Libereckého kraje.
Po vyhodnocení dat z pilotního provozu se bude rozhodovat o dalším postupu – ať už o prodloužení zápůjčky, nebo o případné koupi. Robot má hodnotu kolem 750 tisíc korun, což je vzhledem k jeho unikátnosti považováno za nezávratnou částku. „Budeme se hodně snažit, abychom měli tu možnost s ním potom pracovat dále, aby vlastně ta zápůjčka nebo případně koupě pokračovala,“ potvrdila Anna Provazníková.