Dnes je 17. červen 2024, svátek má Adolf
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Semilsko / Kultura a volný čas Jubilejní ročník Fokus Festu se ponese v duchu retro Vytvořit článek
Jubilejní ročník Fokus Festu se ponese v duchu retro
Redakce iLIBERECKO - 17. 05. 2024    6497    0 Líbil se vám tento článek?

SEMILY - 17.05.2024

Letošní ročník filmového festivalu Fokus Fest se místo tradičního termínu na konci babího léta odehraje již před prvním letním víkendem, a to v týdnu od 11. do 16. června 2024. Oproti předchozím ročníkům organizátoři vsadili hlavně na archivní české filmy.

V letošním roce si totiž připomínáme rok české hudby a zároveň stoleté výročí narození semilského rodáka a významného skladatele filmové hudby Jiřího Bažanta. Filmy tak bude uvádět například jeho synovec a člen Spolu rodáků a přátel Semil sportovní redaktor Jakub Bažant, nebo největší český filmový sběratel a anonymní archivář pan Vítězslav Tichý z Bystřice pod Hostýnem. 
 
S ohledem na tradiční letní víkend bude v průběhu Fokus Festu zahájena i sezóna letního kina v Semilech, a to uvedením slavného filmu Starci na chmelu.  
 
"Veškeré tradiční sekce Fokus Festu zůstanou zachovány," přibližuje záměr organizátorů Mgr. Ondřej Šír. "Tak jako jsme v loňském roce uvedli filmový pás ze sklepa dokumentaristky Lucie Králové Ztracená dovolená, letos nám podobným způsobem představí svoji kopii filmu 80 000 dopisů Václav Kadrnka, filmový režisér, který navíc přiveze i premiéru svého nového filmu Noční klid." 
 
 V sekci archivních českých filmů letos festival divákům nabídne film Ladislava Helgefo Škola otců, nebo jeho méně známý, tak trochu rebelský film První den mého syna.
 
V sekci klasické filmy na klasickém páse bude uveden například snímek Oppenheimer Christophera Nollana, jehož uvedení doprovodí odborný úvod znalce komiksů Ondřeje Čížka, diváci se mohou těšit také na slavnou polskou Sexmisi. Z filmového pásu bude uveden také Amadeus, slavný opus Miloše Formana, jenž se natáčel v osmdesátých letech v Praze.   
 
"Nezapomeneme ani na dokumenty," slibuje Ondřej Šír. "Filmový pedagog, dramaturg a režisér Jan Gogola v Semilech představí Vězení dějin. Autor snímku v něm provede diváky areálem uherskohradišťské věznice a prostřednictvím setkání lidí z různých generačních, ideových a sociálních světů propustí dějiny na svobodu. Desítky let uzavřená věznice na diváka dýchne atmosférou politických procesů minulého století, ale také poznáním, že její prázdnotu lze zároveň naplnit zkušeností, že dějiny vytváří každý z nás. Je to film o tom, že minulost může být klíčem ke společné budoucnosti." 
 
Dalším slavným hostem festivalu bude herečka Marie Drahokoupilová, kterou představí filmy Svatba s podmínkou nebo televizní inscenace Aksál (čtěte pozpátku Láska). K vrcholům festivalu pak bude patřit projekce filmů Konkurs a Černý Petr, následována on-line debatou s Vladimírem Pucholtem, moderovanou jeho přítelem Jakubem Bažantem. 
 
Ani letos organizátoři nezapomněli na hudební program. Po mnoha letech se jim podařilo domluvit se se semilským interpretem a welcome party festivalu tak zajistí ve čtvrtek 13. 6. 2024 Antonín Jína s kapelou Pecky. 
"V průběhu festivalu nabídneme také školní projekce Starců na chmelu nebo možnost stát se spoludramaturgy filmového festivalu Zoom v partnerském městě Jelení Hora," říká Šír. "Zejména děti budou moci vybrat animované filmy, které následně uvede na jaře roku 2025 další ročník jednoho z největších festivalů nezávislých filmů v Polsku, který je naším letitým partnerem a významným podporovatelem."   
  
Podrobný program festivalu naleznete na: www.fokusfest.cz
 
Zdroj: Semilské noviny


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce iLIBERECKO - před 3 hodinami
ČR - 17.06.2024 Operátor O2 nabízí jedinečnou příležitost otestovat si zákaznicky nejlépe hodnocenou 5G síť s tarifem NEO+ Bron...
Statutární město Liberec - před 6 hodinami
LIBEREC - 17.06.2024 Úspory přes 90 milionů korun za energie a významné zlepšení technického stavu u více než 30 budov, většinou...
Redakce iLIBERECKO - před 8 hodinami
ČR - 17.06.2024 Jak moc může běžná česká domácnost v rodinném domě ušetřit díky správně zvolené fotovoltaice a tepelnému čerpadlu...
Premium články
GRILMEN s.r.o. - 02. 06. 2024
Aroma grilovaného masa a zeleniny lákající z terasy, rozesmáté tváře dětí pobíhajících po zahradě a spokojené pokřikování dospělýc...
Redakce iLIBERECKO - 06. 08. 2023
Pokud máte rádi cestování a hledáte zajímavou práci, která vám umožní poznávat nová místa a plnit si své sny, máme pro vás skvělou...
Lingua Centrum, renomovaná jazyková škola s více než třicetiletou tradicí, se pyšní otevřením nové pobočky v Liberci na adrese Jab...
Reklama   •   Koupit reklamu