Dnes je 27. červenec 2024, svátek má Věroslav
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Liberecko Do nového Domova pro seniory v Hrádku nad Nisou se první klienti nastěhují v červenci Vytvořit článek
Do nového Domova pro seniory v Hrádku nad Nisou se první klienti nastěhují v červenci
Redakce iLIBERECKO - 10. 06. 2024.    13161    0 Líbil se vám tento článek?

HRÁDEK NAD NISOU - 07.06.2024

Nový Domov seniorů v Oldřichovské ulici v Hrádku nad Nisou je hotový. Jeho slavnostní otevření se uskutečnilo ve čtvrtek 6. června. Svých prvních deset klientů domov přivítá už v červenci. Ubytovat se v něm může celkem 36 lidí ve věkové skupině 65+. Provozovatel domova, Domov důchodců Český Dub, aktuálně zpracovává žádosti, které obdržel. Stavba zařízení se čtyřiadvacetihodinovou službou a oddělením se zvláštním režimem pro lidi postižené demencí, respektive Alzheimerovou nemocí trvala rok a půl a stála čtvrt miliardy korun.

„Tento okamžik je výsledkem úsilí a spolupráce mnoha lidí a institucí. Mé speciální děkuji patří starostovi Josefovi Horinkovi, který se o stavbu tohoto domu zasadil měrou největší, a který tu dnes už s námi být nemůže,“ řekl při slavnostním aktu místostarosta Pavel Farský. „Myšlenka na vlastní domov pro seniory, který by sloužil zejména obyvatelům našeho města, vznikla před osmi lety. Vzhledem k demografickému vývoji se dá předpokládat, že starších lidí vyžadujících péči bude přibývat. Proto je tak důležité, abychom měli připravené adekvátní zařízení, které jim poskytne potřebnou péči a podporu. Tento domov je připravený seniorům nabídnout bezpečné a pohodlné prostředí,“ dodal.

Slavnostního otevření se zúčastnila řada významných hostů. Mezi nimi biskup litoměřické diecéze Mons. Stanislav Přibyl, senátoři, poslanci, hejtman Libereckého kraje Matrin Půta, správce Sdružení Domov Hrádek EMH stavební CZ, s. r. o., a Auböck, s. r. o., Martin Hajzler, ředitel společnosti Energy Benefit Centre Libor Novák nebo ředitel Domova důchodců Český Dub Radim Pochop. Biskup Mons. Stanislav Přibyl nejdříve požehnal samotnému Domu seniorů, později ještě vysvětil kapli.

Na vybudování pasivního domu za zhruba čtvrt miliardy korun se podařilo získat dotace z Evropské unie. Bezmála 140 miliónů korun město čerpalo z Operačního programu životního prostředí (OPŽP). A celkem 54 miliónů korun město uhradilo z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP-REACT-EU). „Desítka úspěšně realizovaných projektů podpořených více než 134 miliony a osm dalších v aktuálním období IROP, z nichž šest je dokonce už ve fázi realizace. To je skvělá vizitka Hrádku nad Nisou, jednoho z nejaktivnějších partnerů Centra v našem regionu. Je skvělé vidět, jak účelně město nakládá s penězi z evropských fondů, a jak pomáhají napříč skupinami obyvatel. Tentokrát těm nejzranitelnějším, seniorům a osobám se zdravotním i duševním onemocněním,“ řekla Simona Malá, ředitelka liberecké pobočky Centra pro regionální rozvoj, které aktivity IROP zastřešuje. „Na podporu podobných projektů v sociálních službách vyhradil IROP aktuálně více než 6 miliard korun. V předchozím období (IROP I 2014-2020) se pak s podporou 7,1 miliard zrealizovalo 961 projektů v celém Česku. Na Liberecký kraj z nich připadlo 540 milionů,“ dodala Simona Malá.

Dalšími 77 mil. Kč přispívá Liberecký kraj, který domov bude provozovat a po pěti letech jej převezme do svého vlastnictví. „Dům je postavený v pasivním standardu, za pět let žádnou jinou veřejnou budovu než takovou už nepostavíte. My jsme připravovali projekt ve Velkých Hamrech asi za 80 milionů, což byla jenom nástavba na místním domově pro seniory. Když nás město Hrádek nad Nisou oslovilo s nabídkou převzetí, tak jsme za stejné peníze koupili objekt významně větší hodnoty,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Nové pobytové zařízení bude prozatím organizačně součástí Domova důchodců Český Dub, příspěvkové organizace. „Aktuálně zpracováváme žádosti, které jsme obdrželi. Nicméně, zájemci o některou z poskytovaných služeb je mohou podávat stále,“ zmínil pověřený pracovník Domova důchodců Český Dub pro pracoviště Hrádek nad Nisou Ivo Ivanov. „Počínaje červnem u žadatelů realizujeme sociální šetření, jehož prostřednictvím posuzujeme zdravotní stav žadatele, jeho sociální situaci atp. Rozhodnutí o umístění žadatele do zařízení pak bude v kompetenci přijímací komise. V průběhu července plánujeme přijmout zhruba deset klientů do oddělení domova pro seniory,“ dodal.

Domov seniorů má tři patra a suterén. V suterénu je topná soustava, vzduchotechnika, sklady, prádelna nebo například šatny. V přízemí, tedy v prvním patře hned za vstupem je recepce a prostor určený k posezení klientů domova a jejich návštěv. Je tam také ordinace. „Máme tu ordinaci i s čekárnou, ale lékař tu nebude na stálo. Bude sem pouze dojíždět,“ popsal Ivo Ivanov. „Je tu k dispozici také takzvaná odlehčovací služba. V pokoji můžou být umístění dva klienti z rodin, které chtějí jet na dovolenou nebo si potřebují na nějaký čas od péče odpočinout.“ Odlehčovací služba poskytne pobytové služby seniorům, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu věku nebo onemocnění Alzheimerovou chorobou. V přízemí je i kaple s knihovnou, malá tělocvična a zázemí pro personál.

Ve druhém patře je ve středu haly prosklená sesterna. Personál tak nejen uvidí na pokoje klientů, ale třeba i do klubovny. Vedle sesterny je malá kuchyňka. V pokojích může bydlet až 24 seniorů ve 12dvojlůžkových pokojích. „Ve druhém a třetím patře máme tzv. jeřábové koupelny,“ řekl Ivo Ivanov. „I zcela imobilní klient může absolvovat hygienu celého těla s tím, že ho tam pečovatelka přiveze, přesadí si ho na sedátko, položí do zvedací plachty a k dispozici jsou i tzv. mycí lůžka. Pečovatelka díky technice může klienta vyvézt do určité výšky, pootočit ho a posadit do vany.“ Ve třetím patře se počítá s Domovem se zvláštním režimem. K dispozici tam je šest jednolůžkových a dva dvojlůžkové pokoje. „Služba poskytuje nepřetržitou, tedy čtyřiadvacetihodinovou individuální podporu seniorům, kteří potřebují nepřetržitou péči,“ upřesnil Ivanov s tím, že se jedná zejména o důsledky onemocnění Alzheimerovou chorobou.

Dům seniorů je energeticky úsporný. Jde o stavbu v takzvaném pasivním standardu plus, což znamená, že více energie vyrobí, než spotřebuje. Teplo je zajištěné tepelným čerpadlem s elektrickým dohříváním. Na střeše domu jsou fotovoltaické panely, které by měly kapacitně stačit na celkovou spotřebu domu. „Baterie ze solárního systému bude sloužit také jako záložní zdroj např. při vypuknutí požáru nebo výpadku proudu,“ uvedl stavbyvedoucí Luboš Šejn z EMH Stavební CZ, s.,r.,o., s tím, že baterie obsluhují jak požární ventilátory, větrání únikových cest, tak i výtah, který slouží jako evakuační, a také vrata. Počítá se i s využitím splaškové vody, která se po vyčištění využije ke splachování nebo zalévání.

Zdroj a foto: TZ Město Hrádek nad Nisou



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
(['model' => $post])
Výběr článků
Redakce iLIBERECKO - před 1 hodinou
LIBERECKO - 27.07.2024 Před pár dny přivítali policisté v kynologickém týmu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje novéh...
Redakce iLIBERECKO - před 4 hodinami
LIBEREC - 27.07.2024 Oblastní galerie Liberec se už za pár měsíců chystá otevřít design shop, který nahradí stávající, provizorní...
Redakce iLIBERECKO - před 23 hodinami
KRAJ - 26.07.2024 Luštěniny, ryba, brambory – nejméně oblíbená jídla ve školních jídelnách. To se snaží změnit Liberecký kraj, kt...
Premium články
GRILMEN s.r.o. - 02. 06. 2024.
Aroma grilovaného masa a zeleniny lákající z terasy, rozesmáté tváře dětí pobíhajících po zahradě a spokojené pokřikování dospělýc...
Redakce iLIBERECKO - 03. 09. 2023.
PR článek - 3.9.2023 Od února letošního roku mají i lidé v Liberci možnost nakupovat kvalitní a stylové dioptrické i sluneční brý...
Redakce iLIBERECKO - 06. 08. 2023.
Pokud máte rádi cestování a hledáte zajímavou práci, která vám umožní poznávat nová místa a plnit si své sny, máme pro vás skvělou...
Reklama   •   Koupit reklamu