Dnes je 23. únor 2024, svátek má Svatopluk
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně / Kraj Od neděle 10. prosince vejdou v platnost nové jízdní řády Vytvořit článek
Od neděle 10. prosince vejdou v platnost nové jízdní řády
Redakce iLIBERECKO - 07. 12. 2023    5844    0 Líbil se vám tento článek?

KRAJ - 7.12.2023

Od neděle 10. prosince vejdou v platnost nové jízdní řády v rámci celostátní změny. Liberecký kraj připravil ve veřejné dopravě mnoho novinek. Co tyto změny přinesou cestujícím?

Nejvýznamnější změnou v železniční dopravě je posílení dopravy na nejfrekventovanějších tratích v okolí Liberce. Konkrétně mezi Libercem a Frýdlantem budou nově zavedeny v pracovní dny dva páry spojů (jeden ráno, jeden odpoledne), z toho jeden pár (odpoledne) povede až do Nového Města pod Smrkem. Na trati mezi Libercem, Hrádkem nad Nisou a Varnsdorfem dojde k rozšíření počtu spojů mezi Varnsdorfem a Hrádkem nad Nisou a dále do Liberce zamíří zdvojené soupravy. „Na těchto tratích dlouhodobě sledujeme nárůst počtu cestujících. Nejen z řad studentů, ale i pracujících, a proto jsme se rozhodli kapacitu dopravy posílit,“ říká Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy. Další novinkou, ale až ode dne vyhlášení, je zavedení nočních vlaků s odjezdem ve 23:30 z Liberce do Jablonce nad Nisou a Desné (linka L1), České Lípy (L2), Turnova a Semil (L3), Frýdlantu (L6) a Hrádku nad Nisou (L7). Nové spoje budou v provozu vždy od neděle do čtvrtka, a doplní tak již existující nabídku spojů s rozjezdem v 0:35. Ve výsledku tak spojení ve zmíněných relacích bude každou noc.

V rámci linkové dopravy pak mezi nejvýznamnější změny lze zařadit úpravu jízdních řádů na Jilemnicku, kde dochází k optimalizaci v relaci Jilemnice – Horka u Staré Paky – Dvůr Králové nad Labem. Nově bude v této relaci v provozu 7 párů spojů (místo stávajících dvou), které budou navazovat ve Dvoře Králové na spoje do/z Hradce Králové, převážně pak na linku IREDO 410. Linka bude v provozu v pracovní dny a bude v úseku Jilemnice – Horka u Staré Paky v prokladu s linkou 405 ze Špindlerova Mlýna přes Jilemnici a Jičín do Prahy. Tato linka bude navazovat v Jilemnici na vlakovou linku L9 do/z Jablonce nad Jizerou. Také dojde na této lince k zavedení nového páru spojů o víkendu, který doplní nabídku do uceleného 2hodinového intervalu.

Dále v Libereckém kraji dochází k posílení dopravy na nejfrekventovanějších relacích, zejména mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou na lince 141, kde v ranní špičce bude vložen nový pár spojů s příjezdem na půl osmou do Liberce, k posílení však dojde i o hodinu později. V odpoledních hodinách pak bude 15minutový interval prodloužen do období od 13:05 až 16:35. Část spojů bude pokračovat až do centra Jablonce na Autobusové nádraží. „Aktivně sledujeme využití spojů na linkách, které provozuje Liberecký kraj, a tak jsme na zvýšenou poptávku mezi Libercem a Jabloncem reagovali částečně již v průběhu října. Od prosince jsme však přidali v rámci komplexnějších změn další spoje,“ vysvětluje Otto Pospíšil, jednatel KORID LK (Koordinátor veřejné dopravy).

Posílení spojů připravuje kraj (prostřednictvím KORID LK) také v neděli na lince mezi Jabloncem nad Nisou a Prahou, kde budou zavedeny dva spoje v období nejsilnější týdenní dojížďky do Prahy s odjezdy ve 12:50 a 16:50. Tyto spoje zajistí ČSAD Liberec na nové lince 190.

V rámci kraje jsou připraveny i nové školní posilové spoje, např. v ranních hodinách do školy v Jestřebí na Českolipsku či odpolední spojení z jabloneckého Kokonína do Maršovic a Skuhrova. Dopravu nejen dětí do školy pak usnadní i zavedení dopravy do Nových Hodkovic, kde vybudovalo město novou zastávku.

Nové možnosti spojení se dočkají také cestující mezi Mimoní přes Ralsko do Mnichova Hradiště. Na lince 427 přibudou v pracovní dny dva páry spojů, na lince 727 pak dojde k prodloužení jednoho páru spojů linky z Dolní Krupé do Kuřívod a zpět, kde bude možné přestoupit na spoj do Mimoně.

Na lince 400 mezi Prahou a Varnsdorfem dojde k rozšíření nabídky o víkendech do 2hodinového intervalu dle požadavků Ústeckého kraje.

Závěrem společnost KORID LK informuje, že připomínky k jízdním řádům je i nadále možné zasílat na info@korid.cz. V roce 2024 jsou vyhlášeny tyto celostátní termíny změn jízdních řádů: 3. března, 9. června, 1. září a 15. prosince.

Pokud budou cestující potřebovat poradit, mohou se obrátit na Zákaznické centrum IDOL na tel. 488 588 788, nebo na Centrální dispečink IDOL na tel. 704 702 000.

Zdroj: Krajský úřad Libereckého kraje/KORID LKLíbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce iLIBERECKO - před 8 hodinami
JABLONEC NAD NISOU - 22.2.2024 Statutární město Jablonec nad Nisou zkouší elektrobusy pro možné budoucí využití v městské dopra...
Redakce iLIBERECKO - před 10 hodinami
ČR - 22.02.2024 Obraz, meč nebo sušák na prádlo. I takové předměty cestující zapomněli v průběhu uplynulého roku ve vla...
Redakce iLIBERECKO - před 12 hodinami
CHRASTAVA - 22.2.2024 Chrastava se ve středu 21. února poprvé připojila k Mezinárodnímu dni průvodců. A zájem byl veliký. Ch...
Premium články
Redakce iLIBERECKO - 06. 08. 2023
Pokud máte rádi cestování a hledáte zajímavou práci, která vám umožní poznávat nová místa a plnit si své sny, máme pro vás skvělou...
Lingua Centrum, renomovaná jazyková škola s více než třicetiletou tradicí, se pyšní otevřením nové pobočky v Liberci na adrese Jab...
Redakce iLIBERECKO - 14. 02. 2023
Dovolte mi se představit. Jsem HAMICZECH – na sociálních sítích známá jako travel blogger a travel influencer. Moje přezdívka je z...
Reklama   •   Koupit reklamu